Grześ, 5 lat
Wieliczka
12 czerwca 2012

Do gabinetu terapeutycznego Logo Terapia i Technika trafiliśmy dzięki naszym znajomym, których dziecko było pod opieką specjalisty – logopedy pracującego w tym gabinecie. Bardzo dobra opinia znajomych bardzo nas zachęciła do podjęcia terapii u naszego dziecka mimo, iż nasz problem był zdecydowanie inny niż problem dziecka naszych znajomych. Głównym problemem naszego dziecka było jąkanie, zacinanie – sami nie wiedzieliśmy jak to nazwać.

Po kilku spotkaniach terapeutycznych, na które dziecko bardzo chętnie chodziło okazało się, że wskazane byłoby podjęcie terapii metodą A. Tomatisa. Zatem zdecydowaliśmy się na tę terapię. Już po 30 godzinach w/w terapii zauważyliśmy że:

Grześ w zasadzie przestał się zacinać, zaczął mówić znacznie płynniej bez wysiłku jaki przed terapią musiał włożyć w mówienie
Zauważyliśmy też, że Grześ jest dumny i szczęśliwy że ładnie mówi,- było widać iż jest świadomy tego że pokonał trudność, którą było mówienie
Często mówił do innych jakieś przykładowe zdanie, a potem pytał czy ładnie powiedział (to zdanie)
Zaczął korzystać z komunikacji słownej w kontaktach z innymi nie bał się mówić, zaczął rozwiązywać problemy za pomocą mowy, oraz zaspakajać swoje potrzeby (prosił o coś, zadawał pytania).

Po dalszych 15 godzinach tj. łącznie po 45 godzinach zauważyliśmy (wszyscy domownicy oraz znajomi) następujące zmiany u Grzesia:

Coraz częściej bierze sam książeczkę i opowiada ją swoimi słowami przed terapią w ogóle nie interesowały go książeczki szybko się nudził, gdy próbowałam mu je czytać
Chętniej i sprawniej układa układanki klockowe 6- 8 elementów
Ma bogatsze słownictwo
Mówi bardziej rozbudowanymi zdaniami
Ma więcej pomysłów do zabawy potrafi sobie sam zorganizować czas – zabawę
Chętniej śpiewa własnymi słowami
Nie obgryza paznokci
Ma swoje zdanie częściej mówi ” nie” czasem myślę, że jest bardziej niegrzeczny
Czasami przeszkadza mu hałas i wtedy prosi by mówić ciszej, bądź przyciszyć radio/ telewizor
Sam mówi ciszej , bardziej kontroluje siłę swojego głosu

Podsumowując jako rodzice jesteśmy bardzo zadowoleni ze zmian jakie zaszły u naszego dziecka po terapii metodą Tomatisa. Terapia ta dała możliwość funkcjonowania dziecka w otaczającym go środowisku. Pozwoliła także na dalszą terapię logopedyczną, która wyrównała problemy psychologiczne ruchowe oraz komunikacyjne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy pani logopedki mimo, że jest wymagająca w stosunku do dziecka i rodziców.

Wieliczka, 12.06.2012 r.

Comments are closed.